Звільнення
Один з неприємних аспектів роботи бізнеса – звільнення працівників. Але, певно, немає жодної життєздатної компанії, де керівництву не доводилося розставатися зі співробітниками.
Безумовно, постійний контроль штату і зміни в ньому є запорукою ефективності та, зрештою, прибутковості бізнесу. Водночас, кожне кадрове рішення створює зону ризику.
Такі виклики знайомі підприємцям багатьох країн. Але в Україні, де, з одного боку, основні закони про працю не змінювалися з радянських часів, а з другого боку, ледь не щомісяця набувають чинності нові підзаконні акти, проблема стоїть особливо гостро.
Справжня причина такого стану речей в тому, що державі важливо заощадити бюджет і мінімізувати власні зусилля з адаптації громадянина до ринкових умов. Відповідно, створюються норми, коли якомога більша відповідальність, зокрема, матеріальна – перекладається на роботодавця.
Виходячи з цієї передумови, трудовий кодекс максимально захищає найманого працівника, апелюючи до права на працю.
Ось лише кілька ризиків, з якими стикається роботодавець в Україні.
- Заборонено звільняти вагітних жінок, жінок з дітьми до трьох років та осіб з інвалідністю. Виняток – повна ліквідація компанії, але і в цьому випадку роботодавець повинен працевлаштувати співробітника (що фактично неможливо). Це означає, наприклад, що ви можете закрити вакансію – і за тиждень оформлюватимете декрет.
- Неповний розрахунок чи невидача трудової книжки (за наявності) в останній день роботи дає працівнику право подати до суду. При цьому він може вимагати у колишнього роботодавця кошти розміром із середню зарплату за весь час «вимушеного безробіття». Його шанси виграти справу – дуже високі, а суди в Україні – дуже неквапливі.
- Якщо працівник не скористався відпусткою, роботодавець повинен матеріально компенсувати йому право на відпочинок. Деякі співробітники, наприклад, батьки дітей з низкою захворювань чи учасники бойових дій, мають право на додаткові відпустки, але відмовляються від них роками. Такий працівник має право вимагати оплати невикористаного відпочинку протягом необмеженого терміну після звільнення, але гіршим є те, що роботодавцю можуть присудити штраф, який може значно перевищити розмір компенсації.
- Співробітник може заявити, що під час його звільнення на нього здійснювався тиск, застосовувалися погрози тощо. Звісно, такі звинувачення ще необхідно довести, але у більшості випадків роботодавцю простіше і дешевше задовільнити вимоги працівника, наприклад, виплатити йому компенсацію, аніж витрачати час, гроші та зусилля на ведення судової справи. Саме тому весь процес спілкування зі співробітником про звільнення має бути письмовим або публічним (при свідках).
- Навіть сумлінний роботодавець має всі шанси поспілкуватися з органами контролю, запрошеними незадоволеним колишнім працівником. Тому керівник часто змушений виконувати вимоги того, кого він звільняє справедливо, наприклад, за прогули.
Що ми вміємо
Leasing Service працює на ринку України з 2003 року і протягом цього часу допомагає роботодавцям безпечно розв’язувати питання звільнення персоналу. Наші фахівці знаються на нюансах практики відповідних органів і тримають руку на пульсі постійних законодавчих змін.
Наш досвід свідчить: якою би не була реальна та формальна причина звільнення, уникнути претензій, невиправданих витрат, судового переслідування і штрафів дозволяють юридично бездоганні документи і правильна організація процесу звільнення, з приводу чого ми консультуємо клієнтів. Водночас, ми можемо передбачити варіанти реакцій та дій звільненого працівника, відповідно, маємо набір рішень, що заощаджують зусилля і кошти компанії, навіть коли проблема вже виникла. Ми також знаємо, з якими психологічними викликами стикається менеджер, якому доводиться повідомляти про звільнення, тож готові позбавити й цього клопоту.
У рішеннях від Leasing Service враховано останні законодавчі зміни, а наші консультанти розуміють, які правові наслідки вони мають у кожному конкретному випадку.
Як ми працюємо з клієнтами
Допомагаючи компаніям провести зміни в штаті, ми діємо за таким алгоритмом:
- співбесіда, де обговорюються цілі клієнта, умови контрактів і суть проблеми;
- надання набору варіантів рішень із кошторисом реалізації кожного з них;
- укладання угоди про обсяги, терміни та інші важливі аспекти робіт;
- виконання робіт відповідно до контракту;
- надання звіту про роботи та рекомендацій на майбутнє.
Наш досвід і обізнаність дозволяють нам надавати реальну допомогу компаніям, які змушені розставатися із персоналом, незалежно від того, чи йдеться про масове звільнення, чи конкретну людину.